Loading...
شما از نسخه قدیمی این مرورگر استفاده میکنید. این نسخه دارای مشکلات امنیتی بسیاری است و نمی تواند تمامی ویژگی های این وبسایت و دیگر وبسایت ها را به خوبی نمایش دهد.
جهت دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه به روز رسانی مرورگر اینجا کلیک کنید.

انواع تومور پستان

انواع تومور پستان

از کشنده ترین سرطان ها در خانم ها می توان به سرطان سینه اشاره کرد و تعداد زیادی از خانم ها در هنگام معاینات خانگی یا ماموگرافی با توده هایی مواجه می شوند که بیشتر آنها خوش خیم می باشند ولی با این وجود سبب دلواپسی آنها می شوند.

بررسی انواع توده های سینه در زنان

توده هایی که در سینه وجود دارند، انواع گوناگونی دارند ولی متداول ترین توده ها که تعداد زیادی از خانم ها با آن مواجه می شوند عبارتند از: فیبروآدنوم ها، کیست ها، توده های ناشی از التهاب و عفونت، بیماری فیبروکیستیک سینه، نکروز چربی

کیست های سینه

کیسه های کوچکی می باشد که دیواره نازکی دارد و داخل آنها مایع جمع شده است. کیست ها بسیار متداول می باشد و تعداد زیادی از خانم ها امکان دارد دارای یک یا چند کیست در یک یا هر دو سینه خود باشند. این کیست ها دلیل مخصوصی ندارند ولی ممکن است که به دلیل وضعیت هورمونی فرد باشد ولی وجود کیست الزاما به معنای اختلال هورمونی در یک خانم نیست. به منظور درمان این کیست ها در صورتی که با درد همراه باشد، می توان از داروهای خوراکی مصرف کرد. همچنین در صورتی که اندازه کیست بزرگ باشد یا پزشک لازم بداند به منظور تشخیص دقیق تر اقدام به تخلیه آن با سوزن ظریف می کند که این کار بسیار آسان و بدون دردی می باشد و به طور سرپایی صورت می گیرد. در بیشتر مواقع این اقدامات به منظور درمان کیست کافی است ولی به ندرت عمل جراحی نیز نیاز می باشد. به طور مثال در کیست هایی که مایع درون آن خونی باشد و یا در کنار آن ها توده ای نیز مشاهده شود.

فیبروکیستیک پستان

فیبروکیستیک پستان از رایج ترین تغییرات در بین خانم ها می باشد که در ۹۹ درصد مواقع با درمان های غیر جراحی از بین می رود. در واقع فیبروکیستیک سینه یک بیماری به شمار نمی آید و تنها ایجاد تغییراتی در سینه خانم ها می باشد که همراه با درد و تورم پستان پیش از عادت ماهانه می باشد و پس از تمام شدن عادت ماهانه بهبود نسبی می یابد. به طور تقریبی ۸۰ درصد ازخانم ها در بخشی از زندگی خود دچار این حالت شده اند ولی میزان آن در افراد متفاوت با یکدیگر متفاوت است. زمانی که درد خفیف است تجویز ویتامین ها و پرهیز از مواد محرکی مثل قهوه، چای غلیظ، نسکافه و کاکائو در بهبود درد تاثیرگذار است ولی در صورتی که درد شدید و آزار دهنده باشد داروهای دیگری تجویز خواهند شد.

فیبرو آدنوم ها

توده هایی می باشد که در زنان جوان رایج تر می باشد . فیبرو آدنوم ها متداول ترین تومورهای خوش خیم پستانی می باشند که در اکثر مواقع در زنان ۲۰ تا ۳۵ ساله رخ می دهد ولی در نوجوانان هم امکان دارد مشاهده شود. پیش از ۲۵ سالگی فیبرو آدنوم های پستان از کیست ها متداول ترند . امکان دارد این توده ها دوطرفه (در هر دو پستان) باشند و برخی اوقات تعداد آنها به چند عدد در هر سینه برسد. اغلب اگر تشخیص فیبرو آدنوم توسط پزشک مسجل باشد نیازی به عمل جراحی نمی باشد ولی در صورتی که توده در حال رشد باشد یا اندازه آن به قدری بزرگ باشد که پزشک ترجیح دهد توده را خارج کند ، عمل جراحی صورت می گیرد. این عمل آسان و بی خطر می باشد و به لحاظ زیبایی مسئله خاصی در سینه به وجود نمی آورد.

توده های عفونی والتهابی

توده های التهابی بر اثر شرایطی مانند عفونت به وجود می آیند . التهاب تشکیل شده در بافت سینه موجب می شود توده یا سفت شدگی در سینه قابل لمس باشد. حتی برخی اوقات سبب داخل کشیدن پوست یا نوک سینه که نشانه های سرطان می باشد ظاهر می شود. معمولا عفونت های بافت سینه در خانمها در دوران شیردهی رخ می دهد ولی برخی مواقع در بقیه خانمها نیز ایجاد می شود. در مراحل اولیه به منظور درمان این توده ها از آنتی بیوتیک استفاده می شود و بیماران باید هرچه سریعتر به پزشک مراجعه کنند و دارو دریافت کنند . زیرا این التهاب احتمال دارد به آبسه تبدیل شود و در این صورت احتیاج به تخلیه به وسیله عمل جراحی می باشد.

بعضی زمانها عفونت های قارچی در پستان سبب به وجود آمدن التهاب می شود که در این صورت احتیاج به درمان با داروهای خاص می باشد. همچنین بعضی وقتها دلیل التهاب شناخته شده نمی باشد و میکروب خاصی را نمی توان در کشت های انجام شده مشاهده کرد. در این هنگام درمان های ویژه ای وجود دارد که به خوبی بیماری را کنترل می کنند. لازم به ذکر است که هر توده ای که پس از اصابت ضربه به وجود می آید نکروز چربی نمی باشد. برخی مواقع ضربه سبب می شود دقت خانم ها به سینه افزایش یابد و توده هایی لمس کنند که از قبل در سینه وجود داشته ولی چون همراه با درد نبوده از نظر پنهان مانده، در نتیجه توده هایی که پس از ضربه در سینه ایجاد می شوند باید مورد بررسی کامل قرار گیرند.

نکروز چربی

این توده در اثر ضربه به وجود می آید. معمولا در سینه های بزرگ بر اثر اصابت ضربه، نسوج چربی صدمه می بیند و به شکل توده ای بدون درد قابل لمس می باشد. این مشکل به درمان ویژه ای احتیاج ندارد و بیشتر مواقع خود به خود برطرف می شود ولی در برخی موارد به دلیل اینکه ضایعه بدخیم از لحاظ ظاهری مشخص نیست، به نمونه برداری و خارج کردن آن نیاز است.

  • تاریخ: جمعه 29 شهریور 1398 - 04:43
  • نویسنده: مدیریت
  • صفحه: مقالات
  • بازدید: 1580

ارسال نظر

خوش آمدید

آمار

  • بازدید امروز: 14
  • بازدید دیروز: 12
  • بازدید کل: 38124نیمکت سایت آموزشی ایران قدرت گرفته از سایت نیمکت - شما هم سایت خودتان را بسازید