Loading...
شما از نسخه قدیمی این مرورگر استفاده میکنید. این نسخه دارای مشکلات امنیتی بسیاری است و نمی تواند تمامی ویژگی های این وبسایت و دیگر وبسایت ها را به خوبی نمایش دهد.
جهت دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه به روز رسانی مرورگر اینجا کلیک کنید.

سرطان پستان و جراحی

سرطان پستان و جراحی

سرطان پستان، عبارت است از به وجود آمدن تومورال که از طریق غدد شیر و یا سلولهای تشکیل دهنده کانال های ناقل شیر به نوک پستان گسترش یافته و همچنین در اثر عوامل مختلف به طور غیر قابل کنترل بیشتر می شود و می تواند به سایر نقاط بدن انتقال یابد.

....

سرطان پستان رایج ترین نوع سرطان در بین زنان می باشد. بعد از سرطان ریه ، مرگ های ناشی از سرطان به سرطان سینه تعلق دارد. همچنین از هر 8 زن یک نفر، در دوران زندگی دارای ریسک سرطان سینه می باشد و این در حالی است که گسترش آن در بین مردان زیر 1% می باشد.

سرطان در پستان با گذشت زمان رشد می کند. همچنین در مراحل نخستین به هیچ وجه نشانه ای مشاهده نمی شود ولی با گذشت زمان نشانه هایی مانند سفتی قابل لمس در پستان، قرمزی و کشیدگی در نوک پستان و پوست، خونریزی از نوک سینه دیده می شود. بعد از مدتی نیز در همان سمت در زیر بغل غدد لنفاوی گسترش می یابند و موجب رشد این غدد می گردد. در مراحل پیشرفته تر به اعضاء حیاتی مانند مغز، کبد، ریه سرایت نموده و موجب مرگ می گردد.

با وجود اینکه میزان سرطان سینه بیشتر شده است ولی مرگ و میر ناشی از سرطان سینه کمتر شده است. بااهمیت ترین عامل در این کاهش، پیشرفت امکانات ، تشخیص زود هنگام و درمان مطلوب می باشد. به همین علت در مسائل مربوط به پستان، بررسی و درمان آن توسط پزشکان مجرب و متخصص در حوزه های مورد فعالیت خود بسیار بااهمیت است.

تقریبا تا 40 سال پیش در دنیا، به منظور درمان توده‌های بدخیم پستانی، کلیه بافت پستان، عضلات زیر آن و غدد لنفاوی اطراف (زیر بغل) را تخلیه می کردند. تخلیه تمام بافت پستان نقص عضوی آشکار در بدن به وجود می آورد، همچنین تخلیه تعداد زیادی غدد لنفاوی زیر بغل هم روش پرعارضه‌ای بود که بااجبار برای درمان بیماران مبتلا به سرطان پستان از آن استفاده می شد. این مسائل در بیماران موجب شد تا پزشکان به منظور محدودتر کردن جراحی کوشش کنند. در حال حاضر در روش جدید که روش استانداردی می باشد، تا حد امکان بافت سالم پستان و غدد لنفاوی غیرآلوده به سرطان را تخلیه نمی کنند و حفظ می کنند.

در سرطان پستان در صورتی که توده بیش از حد بزرگ و سرطان در مرحله پیشرفته باشد، مجددا همان روش قدیمی یعنی تخلیه تمام پستان بکار برده می شود ولی در صورتی که این بیماری سریع تشخیص داده شود و سریعا درمان شود، شانس موفقیت درمان صحیح و کم‌عارضه بسیار افزایش می یابد. لازم به ذکر است سلول‌های بدخیم در پستان اگر درمان نشوند ، به نسوج اطراف و غدد لنفاوی زیر بغل پیشروی می کنند در نتیجه خانم‌ها باید معاینات دوره‌ای را جدی بگیرند تا توده‌ بدخیم در پستان در همان مراحل اولیه و پیش از گسترش به غدد لنفاوی مشاهده شود. 

به منظور حصول اطمینان از پاک شدن تمام پستان از سلول‌های سرطانی، بعد از برداشتن توده و حاشیه‌ای از نسج سالم کنار آن، حتما باید از غدد لنفاوی زیر بغل نمونه‌ای شود تا اگر آلوده بود، غددی که امکان درگیری‌شان وجود دارد، تخلیه شوند. پس از آن، طبق نوع سرطان، اقدامات تکمیلی مثل شیمی‌درمانی یا رادیوتراپی به منظور پیشگیری از عود سرطان درآینده صورت می گیرد.

برخی اوقات برداشتن غدد لنفاوی موجب تورم دست و مسایلی پس از عمل جراحی می‌شود ولی روش‌های تازه جراحی این امکان را برای جراح فراهم می کند تا کمترین تعداد از این غدد را خارج کند یعنی پیش از برداشتن غدد لنفاوی، با یک روش آسان ، ابتدا از آلودگی آنها مطمئن شود و سپس به این کار اقدام کند.

  • تاریخ: جمعه 29 شهریور 1398 - 04:45
  • نویسنده: مدیریت
  • صفحه: مقالات
  • بازدید: 1457

ارسال نظر

خوش آمدید

آمار

  • بازدید امروز: 21
  • بازدید دیروز: 12
  • بازدید کل: 38131نیمکت سایت آموزشی ایران قدرت گرفته از سایت نیمکت - شما هم سایت خودتان را بسازید