Loading...
شما از نسخه قدیمی این مرورگر استفاده میکنید. این نسخه دارای مشکلات امنیتی بسیاری است و نمی تواند تمامی ویژگی های این وبسایت و دیگر وبسایت ها را به خوبی نمایش دهد.
جهت دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه به روز رسانی مرورگر اینجا کلیک کنید.

درمان آبسه پستانی

درمان آبسه پستانی

توجه و مراقبت لازم از پستان در زمان حاملگی و شیردهی موجب کاهش ابتلا به این عفونتها می شود.

آبسه پستان چیست؟

اغلب آبسه پستان به دلیل عفونت باکتریایی ایجاد می شود و موجب انسداد مجرای شیر می شود .به طور معمول این اتفاق در اطراف نوک پستان به وجود می آید. ورم و آبسه پستان به دلیل عفونت در خانم های شیرده، متداول می باشد . تشخیص عفونتهای متداول پستان در مقطع حاد، کار ساده ای می باشد و نشانه عفونت و التهاب شامل درد، قرمزی، تب، تورم و برخی اوقات لمس توده می باشد.

نشانه های متداول آبسه پستان
ایجاد درد
حساسیت به لمس
قرمزی و سفتی پستان
تب و لرز
احساس ناخوشی عمومی
احساس درد در گره‌های لنفاوی زیر بغل
در حالت کلی عفونتهای پستان را می توان به دو گروه اصلی تقسیم کرد:
عفونتهای پستان در زمان شیردهی
عفونتهای پستان در زمان غیر شیردهی
عفونتهای پستان در دوران شیردهی
در زمان شیردهی ،التهاب و آبسه پستان متداول می باشد. لازم به ذکر است اکنون به دلیل استفاده از آنتی بیوتیکها در زمان زایمان، میزان ایجاد این عفونتها کمتر شده است اما با این وجود تعداد زیادی از خانمها در دوران شیردهی دچار این مسئله می شوند. توجه و مراقبت لازم از پستان در زمان حاملگی و شیردهی موجب کاهش ابتلا به این عفونتها می شود. این مراقبتها شامل بهداشت مطلوب، پیشگیری از پرشدن شیر در پستان و جلوگیری از ایجاد خراش‌ در نوک پستان می شود.

پیشگیری از آبسه پستانی
1-در زمان شیردهی، شستشوی سینه قبل و بعد از شیردادن به کودک باید انجام شود . نوک پستان باید خشک و تمیز باشد و همچنین باید مطمئن شد که همه بخشهای پستان نیز به طور کامل تمیز می باشد. توجه به این نکات در جلوگیری از ایجاد عفونتهای پستان بسیار تاثیرگذار می باشد.

2-خانمها باید از ایجاد خراش در نوک پستان جلوگیری کنند . نوعی باکتری به اسم «استافیلوکوک اورئوس» می باشد که عامل میکروبی متداول در بروز عفونتهای پستان می باشد. اغلب این باکتری از راه خراشهای نوک پستان به بافت پستان وارد می شود. همچنین وجود شیر در پستان، مکان غذایی مطلوبی را به منظور رشد میکروب به وجود می آورد و تدریجا تهاجم میکروب به بخشهای اطراف موجب بیشتر شدن بیماری در پستان می شود. شیر دادن درست و صحیح به نوزاد کمک می کند تا از ایجاد خراش در نوک سینه جلوگیری شود. اگر در سینه خراشی ایجاد شود به منظور پیشگیری از ایجاد عفونت در سینه لازم است تخلیه مکرر سینه از شیر صورت گیرد و بهداشت رعایت شود.

زنان در دوران شیردهی در دو مرحله مستعد مبتلا شدن به عفونت پستان می باشند:
در زمان نخستین ماه شیردهی پس از اولین حاملگی: در این هنگام به دلیل عدم اطلاع و نداشتن تجربه لازم ، نوک پستانها بیشتر در معرض آسیب قرار می گیرد. بهداشت سینه کمتر رعایت می شود و به میزان کافی از پستانها محافظت نمی شود. به همین دلیل حدود ۷۵% از آبسه های پستان در زمان شیردهی، در ماه اول بعد از زایمان رخ می دهد.
برای جلوگیری از این اتفاق توصیه می شود که :
در زمان شیردهی به نوزاد، بخش هاله و نوک پستان را وارد دهان نوزاد کنید زیرا در صورتی که تنها نوک پستان وارد دهان نوزاد شود، احتمال ایجاد خراش در نوک پستان افزایش می یابد.
قبل و بعد از شیردهی به نوزاد نوک پستان ها را با آب گرم بشوئید.
همیشه نوک پستان و هاله دور آن را تمیز و خشک کنید.
هرزمان نوزاد شما گرسنه بود، به او شیر بدهید. زیرا این کار باعث افزایش مقدار شیر شما می شود و همچنین به دلیل تخلیه مکرر شیر احتمال ایجاد عفونت در پستان کمتر می شود.
هنگام گرفتن کودک از شیر: در این زمان به دلیل جمع شدن مقدار زیادی شیر در پستانها و همچنین به علت داشتن دندان در دهان کودک و آسیب به نوک پستان، احتمال ایحاد عفونت بیشتر می شود.

درمان آبسه پستانی
درمان آبسه پستانی بر اساس مرحله بیماری و شرایط بیمار، تفاوت دارد:

مرحله التهاب بافت نرم: در این مرحله به وسیله مصرف آنتی بیوتیک، بیماری سریعا بهبود پیدا می کند. در صورتی که در این مرحله درمان مطلوب صورت گیرد از به وجود آمدن آبسه پیشگیری می شود. به دلیل ترشح آنتی بیوتیک ها در شیر باید از مصرف داروهایی که موجب آسیب رسیدن به نوزاد می شوند مانند تتراسیکلین، مترونیدازول و جنتامایسین خودداری کرد. در این مرحله از آبسه پستانی به وسیله آنتی بیوتیک در تعداد زیادی از بیماران موجب بهبودی کامل می شود، ولی ۱۰–۵ درصد از بیماران همچنان دچار آبسه می شوند.
بیماری در مرحله آبسه: بعد از به وجود آمدن آبسه که اغلب ۴۸ ساعت بعد از شروع بیماری می باشد، مصرف آنتی بیوتیکها به صورت موقت می تواند این نشانه ها را کاهش دهد اما به علت آنکه توانایی نفوذ کردن به درون حفره آبسه را ندارد، نمی تواند از پیشرفت بیماری جلوگیری کند. در صورتی که از حتمی بودن آبسه اطمینان نداشته باشیم به کمک تخلیه سوزنی می توان تشخیص را قطعی کرد. همچنین در این هنگام استفاده از سونوگرافی نیز کمک می کند. بعد از مطمئن شدن از وجود آبسه، انجام جراحی به منظور تخلیه آبسه واجب می باشد.
تا هنگام برطرف شدن عفونت پستان، شیردهی به نوزاد را از آن پستان باید قطع کنید. همچنین به صورت منظم و مکرر باید به وسیله یک پمپ مخصوص پستان ،شیر را از پستان عفونی‌شده خارج کنید و این کار را تا هنگامی که بتوانید شیردهی را مجددا آغاز کنید باید انجام شود.
از پارچه یا حوله آب گرم به منظور کاهش درد و سرعت در بهبودی استفاده کنید. (در صورتی که آب سرد را امتحان کردید و نتیجه مناسب تر بود، از آب سرد استفاده کنید)

  • تاریخ: یکشنبه 19 بهمن 1393 - 04:05
  • نویسنده: drjalili
  • صفحه: مقالات
  • بازدید: 1578

ارسال نظر

خوش آمدید

آمار

  • بازدید امروز: 19
  • بازدید دیروز: 12
  • بازدید کل: 38129نیمکت سایت آموزشی ایران قدرت گرفته از سایت نیمکت - شما هم سایت خودتان را بسازید