Loading...
شما از نسخه قدیمی این مرورگر استفاده میکنید. این نسخه دارای مشکلات امنیتی بسیاری است و نمی تواند تمامی ویژگی های این وبسایت و دیگر وبسایت ها را به خوبی نمایش دهد.
جهت دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه به روز رسانی مرورگر اینجا کلیک کنید.

علائم سرطان سینه و تشخیص آن

علائم سرطان سینه و تشخیص آن

سرطان سینه در سنین جوانی یعنی پیش از چهل سالگی غافل گیرکننده‌ترین بیماری می باشد که امکان بروزش وجود دارد. متاسفانه آمارهای جهانی نشان می دهد که ایجاد سرطان سینه در خانم های جوان رو به افزایش می باشد و حدود 7 درصد خانم های زیر 40 سال مبتلا به این بیماری می شوند. همچنین حدود 70 درصد سرطان‌های سینه بعد از 40 سالگی و کمتر از 2 درصد آنها قبل از 30 سالگی به وجود می آید. متخصصان براین باور می باشند که خانم ها باید نسبت به احساس هر «توده‌ی» مشکوکی در سینه خود حساس باشند زیرا این نوع غده‌ها همیشه خوش خیم نیستند و احتمال دارد سرطانی باشند. تشخیص سرطان سینه در خانم های جوان به سبب ترکم داشتن بافت سینه و غیرشفاف بودن پستان کار دشواری می باشد . به همین علت در اغلب کشورها روشهای تشخیصی مثل ماموگرافی پیش از 50 سالگی پیشنهاد نمی شود. به منظور تشخیص سرطان سینه در سنین جوانی از معاینات بالینی برای لمس توده مشکوک بکار برده می شود. همچنین به وسیله اسکن می توان توده را مشاهده کرد ولی نمی توان خوش‌خیم یا بدخیم بودن آن را مشخص کرد .در نتیجه نمونه‌برداری از توده مشکوک، سرطانی بودن آن را تعیین می‌کند. از لحاظ سني ایجاد سرطان پستان در سنین زير 30 سال شيوع كمتري دارد.

در كشور هاي غربي، معمولا سرطان پستان در سنين بالای 50 سالگي مشاهده مي شود و این در صورتی است كه بر اساس تحقیقات صورت گرفته در كشور ما، تعداد افراد مبتلا به این بیماری در محدوده سني 49-40 سال، بيشتر از بقیه رده هاي سنی می باشد. لازم به ذکر است تعداد بيماران جوان تر مبتلا به این بیماری بيشتر از كشور های غربی می باشد. دلایل مستعد كننده عبارت است از افزایش سن، سابقه فاميلی، نازايی ، اولين حاملگی بالای سن 30 سال، استفاده از غذاهای حاوی چربی حيوانی زياد و ... می باشند. درست است که ایجاد سرطان سینه در سنین بالای ۵۰ سالگی بیشتر رایج است اما در هر سنی احتمال دارد رخ دهد.

نتایج تحقیقات صورت گرفته توسط محققان آمریکایی مشخص کرده است تعداد خانم های بالای 40 سال که 10 سال پس از درمان سرطان سینه زنده می‌مانند 71 تا 84 درصد می باشد و این مقدار در خانم های زیر 40 سال 69 درصد می باشد زیرا سرطان سینه در سنین کمتر تهاجمی‌تر می باشد . همچنین درمان این بیماری پس از تشخیص در افراد بالای 50 سال با خانم های جوانتر متفاوت می باشد. تومورهای سرطانی در خانم های جوانتر به هورمون ها وابسته نیستند و به همین علت کمتر از درمانهای هورمونی استفاده می‌شود. به منظور درمان تومورهای سرطانی در سنین پایین اغلب از روش ماستکتومی یا پستان‌برداری استفاده می‌شود زیرا سایز تومور در بیشتر مواقع بزرگتر می باشد و دارای خصوصیت چندکانونی است.

علائم سرطان سینه


وجود درد در ناحیه زیر بغل و سینه که با چرخه ماهانه تغییر نمی کند
قرمزی پوست سینه مثل پوست نارنجی
ایجاد جوش در اطراف نوک پستان ها
ترشحات از نوک سینه، معمولا حاوی خون
تغییر در سایز یا فرم سینه
لایه برداری، پوسته پوسته شدن پوست روی سینه یا نوک سینه
همچنین علائم و نشانه های سرطان سینه مثبت 2HER با سرطان سینه منفی HER2 تفاوتی ندارد و تنها در سرطان مثبت 2HER سریع رشد بیشتر است و زودتر گسترش می یابد.

در حال حاضر با زحماتی که در جهت غربالگری سرطان سینه انجام شده است، امکان تشخیص مبتلایان در مراحل اولیه امکان پذیر شده و به همین میزان طول عمر بیماران به مقدار قابل ملاحظه ای بیشتر شده است.
سرطان سینه (پستان) چیست و چگونه شروع می شود
سرطان پستان عبارت است از رشد بدون قاعده سلول های غیرطبیعی در سینه. در هر دو مدل تومورهای خوش خیم و بدخیم، رشد با سرعت و زیاد سلول ها وجود دارد. روند افزایش سلول ها در تومورهای خوش خیم در مرحله معینی متوقف می شود ولی در تومورهای بدخیم این رشد به شکل مهارنشدنی ادامه می یابد و تا اندازه ای می باشد که اگر درمان نشود بر روی همه بخش های بدن اثر می گذارد و باعث از کار افتادن آنها می شود.

رایج ترین نوع سرطان سینه، سرطان از منشاء مجاری شیری می باشد و به دلیل اینکه قسمت زیادی از این نوع بافت در یک چهارم بالایی و خارجی پستان قرار گرفته است در حدود نیمی از سرطان های سینه در ربع فوقانی و خارجی آن اتفاق می افتد.

نشانه های سرطان سینه در مراحل ابتدایی عبارتند از :
عوض شدن فرم نوک سینه
ایجاد دردی که تا عادت ماهانه‌ی بعدی وجود دارد
توده‌ جدیدی که تا بعد از عادت ماهانه‌ بعدی برطرف نشود
وجود ترشحات شفاف، قرمز، قهوه‌ای یا زرد از نوک یکی از سینه‌ها
قرمزی، تورم، خارش پوست، حساسیت در پوست یا جوش که علتی برای آن وجود نداشته باشد
ورم در سینه یا وجود توده در اطراف استخوان ترقوه یا زیر بازو‌ها
توده‌ی سفت با کناره های نامرتب احتمال وجود سرطان را افزایش می دهد
نشانه سرطان سینه در مراحل بعدی بیماری عبارتند از:
فرورفتگی یا برگشت نوک سینه به درون
افزایش سایز یکی از سینه‌ها
ایجاد تورفتگی در سطح سینه‌ها
توده‌ای قدیمی که سایز آن افزایش بیابد
بافت پوست به فرم پوست پرتقال شود
وجود درد در اندام تناسلی
کم شدن وزن بدون علت
افزایش سایز توده‌های غدد لنفی در زیربغل
مشاهده شدن رگ بر روی سینه‌
وجد یک یا مقدار بیشتری از این نشانه ها دلیل بر سرطان سینه نمی باشد. به طور نمونه ترشح از نوک سینه ممکن است به دلیل وجود عفونت باشد. در صورتی که هر یک از این علائم دیده شدند به منظور معاینه به پزشک‌تان مراجعه کنید.

معایناتی معمول در زمان ایجاد علایم سرطان سینه
زمانی که با درد سینه مواجه شوید و یا توده ای در سینه احساس شود به پزشک مراجعه کنید. در این زمان تست‌های عادی وجود دارد که پزشک احتمال دارد انجام بدهد.

معاینه‌ی فیزیکی
پزشک سینه‌‌ها و پوست آن را معاینه می‌کند و به دنبال دلیل مشکل یا ترشح در نوک سینه‌ها می‌گردد.

سابقه‌ی پزشکی
پزشک همچنین در مورد سابقه‌ی پزشکی مثل داروهایی که استفاده می‌کنید و سابقه‌ی خانوادگی بیماری در بستگان درجه اول‌تان از شما سؤال می‌پرسد. به دلیل اینکه برخی اوقات سرطان سینه با ژن‌ها در ارتباط می باشند و این مورد مهم است که پزشک‌تان را در ارتباط با سابقه‌ی ابتلا به این سرطان در خانواده مطلع کنید. پزشک همچنین در ارتباط با نشانه ها و اینکه چه زمانی اولین بار با آن مواجه شده‌اید سؤال می‌کند.

ماموگرافی
امکان دارد از شما عکس‌برداری با اشعه‌ی ایکس صورت گیرد تا پزشک مشخص کند توده‌ خوش‌خیم است یا بدخیم.

سونوگرافی
با سونوگرافی تصویری از بافت مشخص می شود.

MRI
امکان دارد در کنار بقیه آزمایش‌ها MRI نیز انجام شود. MRI یک شیوه تصویربرداری غیرتهاجمی می باشد که به منظور بررسی بافت سینه انجام می شود.

بیوپسی
برداشتن یک قسمت کمی از بافت سینه که آزمایش بر روی آن انجام شود.

  • تاریخ: یکشنبه 17 آذر 1398 - 19:24
  • نویسنده: مدیریت
  • صفحه: وبلاگ
  • بازدید: 977

ارسال نظر

خوش آمدید

آمار

  • بازدید امروز: 3
  • بازدید دیروز: 23
  • بازدید کل: 38136نیمکت سایت آموزشی ایران قدرت گرفته از سایت نیمکت - شما هم سایت خودتان را بسازید